Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3
RohožníkHľadať
 
 

Voľby do orgánov samosprávy obcí


 

 

 

Voľby do orgánov samosprávy obcí

Predseda Národnej rady Slovenskej republiky Andrej Danko vyhlásil voľby do orgánov samosprávy obcí. Komunálne voľby 2018 budú v sobotu 10. novembra.

V komunálnych voľbách rozhodujú občania o poslancoch obecných a mestských zastupiteľstiev, v obciach a mestách sa volia aj primátori a starostovia.

Andrej Danko určil aj lehotu na určenie volebných obvodov pre voľby poslancov obecných a mestských zastupiteľstiev a počtu poslancov obecných zastupiteľstiev v nich do 17. augusta 2018. Do 11. augusta je potrebné utvoriť volebné okrsky a určiť volebné miestnosti, zároveň lehota na ich prvé zasadanie je do 18. septembra. Z rozhodnutia ďalej vyplýva, že lehota na utvorenie okresných volebných komisií a okrskových volebných komisií je určená do 11. októbra a termín na ich prvé zasadanie je do 24. októbra.

Voliť do orgánov samosprávy obce môže plnoletý obyvateľ obce, ktorý má v nej trvalý pobyt. Za obecných či miestnych poslancov môžu byť zvolení obyvatelia obce s trvalým pobytom a musia mať aspoň 18 rokov. Kandidát na starostu alebo primátora musí dovŕšiť vek 25 rokov.

Voľba je jednokolová. Za poslancov zastupiteľstva budú zvolení kandidáti, ktorí získajú vo volebnom obvode v poradí najviac platných hlasov. Za starostu alebo primátora bude zvolený ten kandidát, ktorý získa najviac platných hlasov. Pri rovnosti hlasov sa podľa zákona vykonajú nové voľby. 


 

dnes je: 23.7.2018

meniny má: Oľga

webygroup
ÚvodÚvodná stránka