Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
RohožníkHľadať
 
 

Spievajúci dôchodci - Záhoria SPIDUCH-Z

Kontaktné údaje:
"Spievajúci dôchodci - Záhoria" "SPIDUCH-Z"
Adresa: OcÚ, Rohožník 16, 90638 Rohožník,
IČO: 37929003

Štatutárny zástupca: Mgr. Mária Rečná (+421 908 309 837)

Email: misunovahenika@gmail.com

Folklórny súbor "Spievajúci dôchodci - Záhoria" "SPIDUCH - Z" založil v roku 2002 pán M. Drahoš. Ako vyplýva z názvu súboru členovia sú väčšinou dôchodcovia a seniori. Činnosť združenia je zameraná na zachovanie kultúrno-spoločenských zvykov a tradícií obce Rohožník a regiónu Záhorie. Svojimi vystúpeniami obohacujú kultúrny život občanov a pomáhajú oživiť vzťah verejnosti ku kultúrnym hodnotám Slovenska a osobitne záhoráckej kultúre. Medzi ich tradičné vystúpenia patria – Pochovávanie basy, Rohožnícka svadba, Ukážka obecnej zabíjačky a iné.


 

Nové okná a dvere pre múzeum

logo.jpgProjekt: Nové okná a dvere pre múzeum
Poskytovateľ: Bratislavský samosparávny kraj
Výška dotácie: 12 800,- €

Folklórny súbor Spiduch sa snaží zachovať kultúrne hodnoty regiónu Záhorie. Počas svojho 15 ročného pôsobenia členovia súboru Spiduch pozbierali po dedine množstvo starého poľnohospodárskeho náčinia a náradia, kuchynského riadu a ľudových odevov. Všetky tieto veci sme použili na vytvorenie "sedláckeho" dvora, ktorý prezentuje mladšej generácii ako žili a pracovali naši predkovia.

Zbierkový fond je však už taký veľký a bohatý, že je možné z neho spraviť stálu expozíciu a zachovať ju pre budúce generácie. Obec Rohožník prisľúbila vytvoriť Obecné múzeum, ktoré by dokumentovalo kultúrne dedičstvo obce Rohožník a regiónu Záhorie. Budovu nachádzajúcu sa na parcele 295/3, súpisné číslo 256 má združenie v prenájme od obce Rohožník. Finančný príspevok od Bratislavského samosprávneho kraja sa použil na výmenu a rekonštrukciu okien a dverí v tejto budove. Po rekonštrukcii sa zlepšil technický stav objektu, ušetrili sa prevádzkové náklady a rozšírili sa možnosti využitia objektu, čím sa zlepšili podmienky pre zachovanie kultúrneho dedičstva i rozvoj kultúrneho a poznávacieho cestovného ruchu. Po kompletnej rekonštrukcii bude v týchto priestoroch Obecné múzeum.


 

dnes je: 18.9.2019

meniny má: Eugénia

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka