Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná
RohožníkHľadať
 
 

Knižnica

Knižnica je otvorená každý utorok a piatok od 15,00 - 19,00 hod. v priestoroch kultúrneho domu.

Radi privítame aj nových čitateľov, ktorí ešte nenavštívili našu knižnicu. Za zápisné na rok 1€ si môžete požičať knihy v neobmedzenom množstve. Pomôžte aj s výberom kníh, ktoré sa chystáme zakúpiť. Kupujeme knihy, o ktoré je záujem:-). Tešíme sa na Vás!

 

Historia obecnej knižnice

Prvá zmienka o založení knižnice je z roku 1921. Vtedy učiteľský zbor v zložení troch učiteľov - pani Ernestína Kapsová, Helena Kapsová a Viliam Švach založil školskú knižnicu. Zväzky zakúpili zo zisku z divadelných predstavení. Knižnica mala 94 zväzkov. V júni 1923 prispela do knižnice Slovenská liga v Amerike 25 zväzkami. Knižnica sa nachádzala v priestoroch obecného úradu (bývalá pošta pri potoku). V päťdesiatych rokoch bola premenovaná na miestnu ľudovú knižnicu.

Najaktívnejšími knihovníkmi boli učitelia miestnej školy Klementína Minarovýchových a po nej Václav Vincent. Každoročne sa knižnica dopĺňala politickou, zábavnou a náučnou literatúrou. V roku 1960 mala knižnica 1 430 zväzkov a 190 čitateľov. Po uvedení starého kultúrneho domu do prevádzky prešla knižnica do jeho priestorov. (Ľ. Kotesová: Rohožník 1397-1997). V týchto priestoroch sa postupne vystriedalo veľa knihovníčok z radov učiteľov, ale i obyvateľov obce. Pracovali tu napr. Melánia Benkovičová, Ľudmila Kotesová, Jarmila Žužičová, Jana Janotková, Alica Buchbauerová. V roku 1994 sa knižnica presťahovala do nového kultúrneho domu. Zásluhu na tom mali pani učiteľky Jiřina Haršániová a Iveta Chovancová, ktoré vtedy pracovali ako knihovníčky. Vtedy mala knižnica spolu 6 030 zväzkov. V roku 1997 prebrali štafetu ďalšie pani učiteľky - Zuzana Kanichová a Žaneta Rečná, ktoré sú v knižnici dodnes. Každoročne sa do knižnice zakupuje cca 150 ks nových kníh, ktorých výber je ovplyvnený dopytom čitateľov. V súčasnosti je v knižnici cca 12 000 zväzkov. Nájdete tu najnovšie knihy od známych a žiadaných autorov slovenskej i zahraničnej literatúry. Knižnicu navštevujú aj čitatelia z okolitých dedín. Každoročne sa knižnica zapája do výzvy Náš Rohožník. Vďaka tejto výzve a príspevkov obce zveľaďuje svoje priestory. Postupne upravuje svoj interiér o nové police, oddychové zóny, špeciálne knižničné programy.

V budúcnosti sa uvažuje o zväčšení priestorov, nakoľko nárast kníh je veľký (aj vďaka mnohým dobrým ľuďom, ktorí darovali knihy, za čo im ďakujeme). Bohužiaľ, je v obci ešte veľa ľudí, ktorí majú z miestnej knižnice požičané knihy a nestihli ich vrátiť. Tento rok bude cez letné prázdniny akcia PRÁZDNINY BEZ POKÚT, preto prosíme, vráťte požičané knihy, ktoré máte doma založené. Pozrite do svojich domácich knižníc, pivníc, úložných priestorov a prineste ich. Možno máte doma také hodnotné knihy, ktoré už nikde nezoženieme. Využite prázdniny na bezplatné vrátenie. Ušetrite našej knižnici peniaze za rozosielanie upomienok
a za právne kroky, ktoré postúpime voči dlžníkom.

Mgr. Žaneta Rečná


 

dnes je: 19.9.2019

meniny má: Konštantín

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka